Vítáme vás na stránkách, které vás provedou vaší čtvrtí neobvyklým způsobem. Druhý ročník netradičního literárního festivalu seznamuje s literáty napříč generacemi a literárními žánry prostřednictvím specifického klíče – adresy jejich pobytu. Vznikající literární mapa ukazuje Prahu a její čtvrti skrze tvorbu výjimečných umělců v průběhu posledních sta let. Snahou projektu není celistvý, encyklopedický přehled spisovatelů, ale svébytné zpracování životních příběhů a jednotlivých děl známých, neznámých či neprávem pozapomenutých umělců slova.
„Trojkový“ festival navazuje na předchozí ročník a opět mapuje literární autory napříč stoletím, a stejně jako v roce předchozím, i nyní nabízí výstavu, výjimečná setkání, literární procházky, příležitost zúčastnit se literární soutěže, přednášky na zajímavá témata a v neposlední řadě opět i literární mapu na nových webových stránkách. Praha 3 je literárními autory a jejich příběhy přímo protkaná a úvodní ročník je jakousi ochutnávkou toho, co v blízké budoucnosti dále zmapujeme.
AKCE
Velmi prozaický večer Terezy Semotamové a Ivany Myškové
LADISLAV
FUKS
Fuks byl mimořádně talentovaný spisovatel, vzdělaný intelektuál a milovník umění, který však prožil nepříliš šťastný život. Jeho otec byl autoritativní policejní úředník, s nímž si příliš nerozuměl. Jako student těžce nesl perzekuci židovských spolužáků z gymnázia v Truhlářské ulici. Období dospívání bylo pro něj složitější než pro jeho vrstevníky, protože si začal uvědomovat svou homosexualitu. Po válce vystudoval filozofii, psychologii a dějiny umění, v roce 1949 obhájil doktorskou disertaci. V polovině padesátých let se stal zaměstnancem Státní památkové péče na zámku Kynžvart...
Autorský večer Ireny Douskové
„Medvědí tanec Jaroslava Haška“
Moderuje: Mirek Kovářík
MILOŠ
HORANSKÝ
Miloš Horanský je úzce spojen především s prostředím divadla: vystudoval režii na JAMU v Brně, od roku 1954 s výjimkou dvou let pracoval jako divadelní režisér a na počátku sedmdesátých let spoluzakládal experimentální Bílé divadlo. V letech 1991–93 působil jako umělecký šéf Divadla ABC v Praze, ale nevyhýbal se ani dráze akademické: od roku 1991 přednáší na DAMU, jejímž byl také děkanem. V roce 1997 byl jmenován profesorem.
Autorský večer tří žižkovských básnířek
Marie Šťastná, Marie Iljašenko, Simona Martínková-Racková
Moderuje: Jonáš Hájek
PODÍVEJ SE NA VŠECHNY ...
S. K.
NEUMANN
Žižkovská Neumannova vila nedaleko Olšanských hřbitovů bývala na počátku 20. století centrem českých anarchistů a bohémů. Za S. K. Neumannem, básníkem, prozaikem, politickým agitátorem, překladatelem a novinářem sem docházeli básníci František Gellner, Fráňa Šrámek či Karel Toman. V polemikách a diskuzích, často zakončených večerními výpravami do pražských hospod, se zde formovala nová umělecká generace, jež vstoupila do kulturního povědomí jako anarchističtí buřiči či pražská bohéma.
„...předností formy projektu Literáti z naší čtvrti je interaktivní přístup, který přináší řadu neobvyklých poznávacích možností. Zajímavě řešené je také pojetí výstavy, informačních map a filmových projekcí. Důležité jsou zde webové stránky, které jsou centrálním bodem této literární akce...“
Zdeněk Freisleben
ředitel Památníku národního písemnictví
„Projekt Literáti z naší čtvrti úzce souvisí s obecnější problematikou literárního místopisu, jež nebyla v českém literárněvědném bádání minulých let příliš reflektována. ... V popředí projektu stojí zejména snaha posílit identifikaci obyvatel městské části s minulostí, připomenout významné osobnosti literatury a kultury ve spojitosti s místem a toto vědomí názorným způsobem zprostředkovat a propojit i s konkrétními aktivitami recipientů.“
Ing. Pavel Janáček, Ph.D.
ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR
Projekt se koná pod patronací Alexandra Bellu, zástupce starostky Městské části Praha 3.
Záštitu projektu udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu.
Literáti z naší čtvrti jsou součástí projektu Praha město literatury.
Fotografie užité na webových stránkách:
PHOTO © Z Literárního archivu Památníku národního písemnictví; archiv autorů
PARTNEŘI