AKCE
- 6. 11. od 18:00
Velmi prozaický večer Terezy Semotamové a Ivany Myškové
Tereza Semotamová je rodačka z Boskovic. Absolvovala scenáristiku a dramaturgii na Divadelní fakultě JAMU a germanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Překládá z německého jazyka – mimo jiné současné německy píšící spisovatele jako Marcuse Brauna, Sudabeh Mohafez, Sibylle Berg či Michaela Stavariče. Věnuje se publicistice a je autorkou literárních pořadů a rozhlasových her (Vítej mezi námi, Zadejte cíl, A léta běží...), které byly realizovány Českým rozhlasem. Je podepsaná pod scénářem k audiodramatu Rozeznění – Lidice 2012. V roce 2016 jí vyšla kniha Počong aneb O pinoživosti lidské existence, kterou napsala s životním souputníkem Jakubem Vítkem. A chystá další prózu Ve skříni.
Ivana Myšková je rodačka z Roudnice nad Labem. Vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii v Praze. V letech 2007–2013 působila na stanici Vltava ČRO 3, kde kromě příspěvků pro pořad Mozaika vytvářela i delší literární komponované pořady. V letech 2015–2016 pracovala pro projekt Praha město literatury, v současnosti spolupracuje s časopisem Hobulet, je sběračkou Paměti národa a dramaturgyní projektu Literáti z naší čtvrti. Debutovala rozhlasovou hrou Odpoledne s liliputem (2017, režie Natália Deáková). Povídky a texty různých žánrů publikovala v časopisech Tvar, Host, Revolver Revue a dalších. V roce 2012 vydala novelu Nícení (Fra), za niž byla nominována na ceny Česká kniha a Cena Josefa Škvoreckého. V květnu tohoto roku ji v nakladatelství Host vyšla povídková sbírka Bílá zvířata jsou velmi často hluchá. Chystá delší prózu Otálení.
KC Vozovna, za Žižkovskou vozovnou 18, Praha 3
Vstup volný.
- 12. 10. od 18:30
Autorský večer Daniely Hodrové SE Z DŮVODU NEMOCI NEKONÁ
„Mytizovaný Žižkov a rozhraní Žižkova a Vinohrad“
Moderuje: Ivana Myšková
OMLOUVÁME SE ZÁJMECŮM O POŘAD S DANIELOU HODROVOU, autorka je bohužel nemocná. O náhradním termínu budeme informovat.
Děkujeme za pochopení.Románový svět romanopiskyně a literární teoretičky, nositelky Státní ceny za rok 2011 Daniely Hodrové přímo vyrůstá z městských částí Prahy 3 a Prahy 2, Žižkova a Vinohrad, zvláště z okolí Jiřího z Poděbrad. Minulost a přítomnost obou čtvrtí autorka bedlivě sleduje už od svých prvních knih, vznikajících v sedmdesátých letech – v trilogii Trýznivé město (Kukly, Podobojí, Théta). Každou další knihu je tak možné číst dvojím způsobem – jako nepřímé pokračování knihy předchozí anebo nezávislé dílo. Své drahé mrtvé i živé autorka „ukládá“ do svých románů a vdechuje jim nový, literární život. Významnou úlohu hrají i ztracené věci. Ve svém posledním románu Točité věty, oceněném Magnesií Literou, např. ztvárnila Franze Kafku, Milenu Jesenskou, Boženu Němcovou, své přátele: Bohumilu Grögerovou, Josefa Hiršala, Adrienu Šimotovou i svého muže Karla Milotu.
Vstup zdarma.
Kulturní centrum Vozovna, K žižkovské vozovně 18, Praha 3
- 5.10. od 18:30
Autorský večer tří žižkovských básnířek
Marie Šťastná, Marie Iljašenko, Simona Martínková-Racková
Moderuje: Jonáš Hájek
Marie Šťastná zazářila už ve svých osmnácti, kdy vydala první sbírku Jarním pokrytcům. Za svou sbírku Krajina s Ofélií pak v roce 2004 obdržela Cenu Jiřího Ortena, v roce 2010 mezinárodní Drážďanskou cenu lyriky. Ve své reflexivní, dráždivé i ironické poetické lince pak pokračovala ve sbírce Akty. Poslední sbírka Interiéry je sevřeným, promyšleným celkem se sžíravým obsahem o někdy absurdních poutech rodičů a dětí.
Simona Martínková-Racková v roce 2007 debutovala sbírkou Přítelkyně, o dva roky později vydala bibliofilii dvanácti básní o Benátkách Město, které není s linoryty Pavla Piekara. Sbírka Tance pak odráží autorčinu vášeň pro flamenco. V poslední básnické knize Zatímco hlídací psi spí (2017) pokládá plaché, ale zásadní otázky.
Marie Iljašenko vystudovala rusistiku a komparatistiku, překládá z ruštiny, polštiny a ukrajinštiny – např. Nebeské příbytky Arkadije Rovnera a Jeruzalémské sny bratrů Šargorodských. Příležitostně píše eseje o středoevropské literatuře a literární recenze, dlouhodobě spolupracuje např. s Revue Labyrint. Její básnická prvotina – sbírka Osip míří na jih (2015) sklidila nadšené kritické a čtenářské ohlasy a byla nominována na cenu Magnesia Litera.
Vstup zdarma.
Kulturní centrum Vozovna, K žižkovské vozovně 18, Praha 3
- 19.10. v 18:30
Autorský večer Ireny Douskové
„Medvědí tanec Jaroslava Haška“
Moderuje: Mirek Kovářík
Vlastním jménem Irena Freistadtová pochází z příbramské divadelní rodiny s židovskými kořeny a dnes žije na Žižkově. Do literatury vstoupila na počátku devadesátých let básnickou sbírkou Pražský zázrak. Její prozaickou prvotinou je román v dopisech Goldstein píše dceři. Nejvstřícněji přijatou prózou, která měla také úspěch na divadelních prknech, se stal román Hrdý Budžes, reflektující dětství a dospívání svérázné Helenky Součkové v komunistickém Československu. Na něj navazovaly prózy Oněgin je Rusák a Darda. Poslední román Medvědí tanec může zajímat i čtenáře jiného „Žižkováka“ – Jaroslava Haška. Zachycuje totiž jeho poslední měsíce v Lipnici nad Sázavou.
Vstup zdarma.
Kulturní centrum Vozovna, K žižkovské vozovně 18, Praha 3
- 21. 9. 2017
První a poslední adresa Mileny Jesenské
s Pavlou Plachou a Věrou Zemanovou
sraz na Prokopově náměstí u jezdecké sochy Jaroslava Haška v 17 hodin / tramvajenky s sebou!
Život odvážné české novinářky a překladatelky Mileny Jesenské byl úzce spjat s pražským prostředím. Narodila se na Žižkově, studovala na Novém městě, do Prahy posílala z Vídně své první reportáže a ty poslední napsala před svým zatčením v roce 1939 na Vinohradech. K nejbližším do Prahy směřovaly i její poslední myšlenky před smrtí v koncentračním táboře Ravensbrück. Literárně-historickou procházku o Praze Mileny Jesenské připravily historičky Pavla Plachá a Věra Zemanová, editorky česko-německého sborníku Biografie, historie, vzpomínky/Biografie, Zeitgeschichte, Erinnerung (Aula, 2016), který osobnost Mileny Jesenské představuje očima českých i německy mluvících publicistů, historiků, literárních vědců a politologů.
- 14. 9. 2017 od 17 hod
Jaroslav Seifert a všecky krásy Žižkova - další žižkovská literární procházka, tentokrát s Danielem Razímem
sraz na Olšanském náměstí u kaple sv. Rocha před vchodem na Olšanské hřbitovy
Literárně-dokumentární výprava po slavné pražské čtvrti, kde první český nositel Nobelovy ceny za literaturu prožil dětství a mládí. Ze svých vzpomínek a osobité atmosféry prostředí starého Žižkova po celý život čerpal inspiraci, například pro své rané sbírky Město v slzách a Samá láska či vzpomínkové knihy Hvězdy nad Rajskou zahradou a Všecky krásy světa. Zatímco jeho otec byl „uvědomělým socialistou“, matka byla zbožná katolička. „Tyto protiklady mi také trochu zůstaly – v životě i v poezii,“ poznamenal v rozhovoru pro Večerní Prahu v roce 1968. Procházka bude prokládána básnickými i prozaickými texty Jaroslava Seiferta i jeho přátel a literárních kritiků.
Vše zdarma!
- 13. a 14. 5. 2017
Literární procházky v rámci veletrhu Svět knihy
Vyšehradský hřbitov, Albert Camus, Jaroslav Seifert a Franz Kafka. Zvláštní kombinace?
Nikoli. Témata čtyř komentovaných procházek, jichž se můžete zdarma zúčastnit v rámci veletrhu Svět knihy 2017.O víkendu 13. a 14. května vždy od 11.00 a 16.00 / MIMO VÝSTAVIŠTĚ
Ve spolupráci se Světem knihy připravil spolek Porte unikátní víkendový cyklus komentovaných literárních provázek. Poznejte literární minulost a současnost Prahy, kterou nenajdete v žádných průvodcích! Poslechněte si texty přímo na místech, kde vznikaly a ke kterým se vztahují. Během dvou až tří hodin vás se spisovateli, kteří zásadně ovlivnili podobu české i světové literatury, seznámí výrazné osobnosti českého literárního života.
13. 5. 2017 od 11 hod. / Ivana Motýlová
Osobnosti české literatury na Vyšehradském hřbitově
(sraz před vchodem na Vyšehradský hřbitov)
Na Vyšehradském hřbitově je pohřbeno několik desítek významných osobností, které za svého života působily v oblasti české literatury. Naše vycházka připomene jen některé z nich, a to i ukázkami z jejich díla. Dozvíte se také o vzniku národního pohřebiště na Vyšehradě, uvidíte sochařská díla, kterými některé hroby českých spisovatelů jsou. Určitě se zastavíme u hrobů Karla Hynka Máchy, Boženy Němcové, Jana Nerudy, Karla Čapka, Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína a dalších.
13. 5. 2017 od 16 hod. / Petr Pazdera Payne
Cizinec Camus v Praze
(sraz na Starém Městě před domem v ulici Michalská 18)
Albert Camus pobyl v Praze jen pár dní na své cestě po střední Evropě v létě roku 1936. Během této procházky se pokusíme zpřítomnit a zahlédnout, co se tehdy třiadvacetiletému a ještě neznámému spisovateli dělo zvnějšku i zevnitř... Právě Československo a Praha se Camusovi staly synonymem osamění a bezvýchodnosti, děsivé osudovosti a zoufalství, existenciální ztracenosti: „(...) v samotné Praze jsem jedné noci poprvé hluboce prožil pocit exilu a existenciálního hnusu, který se mi pak vracel v těžkých dobách války a okupace,“ poznamenal si.
14. 5. 2017 od 11 hod.
Věra Koubová
Z příběhu do příběhu s Franzem Kafkou
(sraz na náměstí Franze Kafky před jeho rodným domem U Radnice 5)
Literární procházka seznamuje posluchače s lokalitami Starého Města pražského, které jsou zachyceny v díle Franze Kafky, jeho denících i korespondenci. Krátké texty plné humoru a fantazie vrhají zvláštní světlo na známá zákoutí Prahy s její architekturou, historií a neodolatelným kouzlem. V roce 1902 Kafka v dopise Oskaru Pollakovi píše: „Praha nás ne a ne pustit. Ani jednoho. Ta matička má drápy. Tady se musíš podřídit, nebo –. Na dvou koncích bychom ji měli zapálit, na Vyšehradě a na Hradčanech, pak bychom jí možná unikli.“
14. 5. 2017 od 16 hod. / Daniel Razím
Jaroslav Seifert a všecky krásy Žižkova
(sraz na Olšanském náměstí u kaple sv. Rocha před vchodem na Olšanské hřbitovy)
Literárně-dokumentární výprava po slavné pražské čtvrti, kde první český nositel Nobelovy ceny za literaturu prožil dětství a mládí. Ze svých vzpomínek a osobité atmosféry prostředí starého Žižkova po celý život čerpal inspiraci, například pro své rané sbírky Město v slzách a Samá láska či vzpomínkové knihy Hvězdy nad Rajskou zahradou a Všecky krásy světa. Zatímco jeho otec byl „uvědomělým socialistou“, matka byla zbožná katolička. „Tyto protiklady mi také trochu zůstaly – v životě i v poezii,“ poznamenal v rozhovoru pro Večerní Prahu v roce 1968.
Procházky jsou zdarma, předchozí registrace není nutná. Maximální počet účastníků 40.
- 30. 11. od 19:00, 2016
KNIHOVNA OLGY HAVLOVÉ ČILI HROBKA
Pořad o humoru v totalitě; o veselém společenství manželek vězněných disidentů
V pořadu Knihovna Olgy Havlové čili Hrobka se pokusíme porevoluční první dámu a její přátele zpřítomnit prostřednictvím archivních materiálů a vyprávění tehdejších členů unikátního společenství kolem Svépomocné lidové knihovny Hrobka. Pozvání přijal hudebník a spisovatel Vratislav Brabenec, malíř a spisovatel Zbyněk Benýšek, publicistka Petruška Šustrová a žena, které nikdo neřekne jinak než Sněhurka. Moderuje Petr Vizina.
Vozovna Žižkov, Za žižkovskou Vozovnou 18, Praha 3, od 19 hodin
- 1. 6. 2016
Praha ve 100 slovech
„Praha ve 100 slovech"je projekt, který se koná v roce 2016 v Praze poprvé. Jedná se o soutěž pro všechny ty, kteří mají svoje město rádi natolik, že o tom chtějí napsat, ne však více než 100 slov.
Pro více informací:
http://prague.in100words.eu/cs
http://www.prahamestoliteratury.cz/cz/aktivity/praha-ve-100-slovech/
VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE PROBĚHLO 18. 5. V KC VOZOVNA
Vyhlášení literární soutěže na téma: "svoboda jako dokonalost člověka".
Slavnostní vyhlášení proběhlo 18. 5. v 17:30 v KC Vozovna (Za žižkovskou vozovnou 18, Praha 3).
Soutěžní porota: PhDr. Michaela Kuthanová, PhD. – kurátor, zástupkyně vedoucího odd. Literární archiv – Památník národního písemnictví, spoluautorka koncepce Literátů, Mgr. Vladimír Uhlík – vedoucí oddělení Prezentace sbírky – Památník národního písemnictví, PhDr. Tomáš Vučka – lektor na Ústavu bohemistických studií – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, spoluautor koncepce Literátů a Mgr. Irena Šormová - vedoucí Oddělení metodiky služeb - Městská knihovna v Praze.
Soutěžní porota vybírala ze třicetičtyř prací, které splnily soutěžní náležitosti a postoupily do užšího výběru.
Vítězové literární soutěže jsou:
Sarah Tomšů – I. místo v kat. 12-15 let – studentka Taneční konzervatoře Duncancentre v Praze
Sarah_Tomsu_I_misto.docxOndřej Zíka – I. místo v kat. 16-100 let – student SPŠG Hellichova v Praze (stejný počet bodů)
Ondrej_Zika_I_misto.docxLenka Fejtová – 2. místo v kat. 16-100 let – toho času na mateřské z obce Sepekov na Písecku
Lenka_Fejtova_II_misto.docxDěkujeme všem za účast a za příspěvky. Obecně soutěžní porota konstatovala vysokou kvalitu zaslaných děl a velice ocenila zejména nápaditost a zájem o téma, jímž SVOBODA bezesporu je.
- 18. 5. 2016
Literární soutěž finalizuje!
V pátek 15. 4. končí literární soutěž, kterou jsme tentokrát vyhlásili na téma Svoboda jako dokonalost člověka. Formulaci myšlenky, kterou sdílíme, jsme si vypůjčili od Karla Šprunka, vysokoškolského pedagoga a filosofa katolického zaměření. Jsme zvědavi, jestli se našich "soutěžících" dotkl stejně jako nás, když jsme přemýšleli nad tématem již druhé literární soutěže v rámci festivalu Literáti z naší čtvrti.
Výsledky se dozvíte 18. května v KC Vozovna na pražském Žižkově.
- 10. 3. 2016
LITERÁRNÍ OLŠANY
Netradiční procházka Olšanskými hřbitovy s výkladem PhDr. Tomáše Vučky, který přiblíží osudy literátů, kteří jsou zde pochovaní, a připomene jejich tvorbu. Předposlední procházka z letošního druhého ročníku Literáti z naší čtvrti. Srdečně zveme.
čtvrtek, 10. 3. v 15 hodin
sraz před hlavním vchodem do Olšanských hřbitovů z Vinohradské ulice
Olšanské hřbitovy, největší v Praze, které původně sloužily jako hřbitovy morové, nabízejí vedle vlastní zajímavé historie a neméně zajímavé funerální architektury rovněž možnost zastavit se u řady významných osobností české kultury. Naše vycházka nemůže pochopitelně obsáhnout všechny umělce, literáty a básníky, kteří jsou zde pochovaní. Vybrali jsme proto tedy tři významné reprezentanty kulturního a uměleckého života 19. století: Karel Jaromír Erben, po Máchovi druhá zásadní osobnost českého romantismu, Karel Havlíček Borovský, svérázný novinář, politik a ironický básník, symbol českého odporu vůči habsburské moci a konečně Karolína Světlá, jedna z prvních propagátorek ženské emancipace a zakladatelka tzv. venkovského románu. Naše procházka po Olšanských hřbitovech nás přivede k místu jejich odpočinku, kde přiblížíme jejich život, problémy, kterým čelili a připomeneme si četbou ukázek jejich tvorbu.
- 17. 2. 10:00, 2016
ŽIŽKOVSKÁ AVANTGARDA
Žižkovská avantgarda
čtvrtek 17. 2. v 10 hodin, KC Vozovna, Za žižkovskou vozovnou 18, Praha 3
Otázky lidské svobody a silné individuality, anarchismus, proletarizace nebo koncepty civilismu a futurismu.
S. K. Neumann, J. Seifert, V. Nezval, Devětsil a další. Přednáší PhDr. Tomáš Vučka. - 17. 3. 2016
STARÝ DOLNÍ ŽIŽKOV
Druhá procházka po literárním Žižkově s Josefem Vomáčkou.
čtvrtek, 17. 3. v 15 hodin, sraz u vchodu KC Vozovna
Předem se doslova obrníme odvahou, protože přes veškeré snahy je spodní část Žižkova sídlem nejen bohémským a romantickým, ale také chudým a v podstatě se tak trochu rozpadajícím. Od místa našeho setkání se přesuneme tramvají až k hlavnímu nádraží, odkud vyrazíme na dolní konec ulice Husitské, kde budeme míjet nejen domy, kde žili Utitz a Medek (U památníku 1900), posléze pak vzpomeneme Jaroslava Haška v ulici Jeronýmově (8) či Milenu Jesenskou na Prokopově náměstí. Podíváme se posléze do ulice Orebitské, kde opět spatříme jedno z Utitzových bydlišť, abychom, nedaleko zavzpomínali v ulici Husinecké na Jaroslava Žáka. U Rajské zahrady se nám samozřejmě připomene jeden z intelektuálních geniů, V. V. Štech, abychom potom uzavřeli druhou procházku vzpomínkou na Jaroslava Seiferta a Vladimíra Neffa, to vše na horní Seifertově ulici.
Pozor - změna termínu přednášky Žižkovská avantgarda
Z technických důvodů jsme byli nuceni přesunout přednášku PhDr. Tomáše Vučky, věnovanou Žižkovské avantgardě, z 10. února na 17. února od 10:00. Za změnu se omlouváme.
- 11. 12. 17:00, 2015
VERNISÁŽ VÝSTAVY A BESEDA S MILOŠEM HORANSKÝM
Vernisáž výstavy, společenské setkání a beseda s básníkem, dramatikem a autorem literatury pro děti, Milošem Horanským. Moderuje Josef Vomáčka. Otevřeno pro veřejnost.
pátek 11. 12. v 17 hodin, KC Vozovna, Za žižkovskou vozovnou 18, Praha 3
MILOŠ HORANSKÝ JE REŽISÉREM, BÁSNÍKEM, ALE TAKÉ AUTOREM TEXTŮ PRO DĚTI. PŘEDNÁŠÍ NA PRAŽSKÉ DAMU A LITERÁRNÍ I DIVADELNÍ TVORBĚ SE VĚNUJE ROVNĚŽ JAKO KRITIK A RECENZENT.
- 18. 2. 18:00, 2016
HERMÍNA FRANKOVÁ
Hermína Franková je autorkou mnoha knih, televizních filmů a seriálů jak pro dospělé, tak pro děti a mládež.
Vytvořila vlastní pojetí dívčího románu. Moderuje Josef Vomáčka.KC Vozovna, Za žižkovskou vozovnou 18, Praha 3
- 13. 1. 10:00, 2016
PODIVUHODNÝ SVĚT JAROSLAVA FOGLARA
Podivuhodný svět Jaroslava Foglara dalece přesáhl hranice jeho románových příběhů. Pro několik generací se stal skutečností, romantikou, která nahrazovala šeď všednosti. Jaký byl jeho tvůrce? Jaký byl jeho život profesní i osobní? Jaká kouzla vložil do svých textů, že dokázaly opakovaně fascinovat čtenáře mnoha generací, zakázům i nelichotivým kritikám navzdory? Přednáška
o Jaroslavu Foglarovi se pokusí na dané otázky alespoň trochu odpovědět a naznačit otázky další.Přednáší: PhDr. Tomáš Vučka, autor monografie Cesta za modrým světlem
středa 13. 1. 2016, v 10 hodin
KC Vozovna, Za žižkovskou vozovnou 18, Praha 3
Projekt se koná pod patronací Alexandra Bellu, zástupce starostky Městské části Praha 3.
Záštitu projektu udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu.
Literáti z naší čtvrti jsou součástí projektu Praha město literatury.
Fotografie užité na webových stránkách:
PHOTO © Z Literárního archivu Památníku národního písemnictví; archiv autorů
PARTNEŘI