Lze využít lásku stejně snadno a rychle jako vypít džbán vína a po kocovině začít znova, je to zajímavé, ale stesk srdce to neutiší. Vytvářet lásku jako sousoší něžné a inteligentní hmoty subtilního přátelství je mnohem těžší, ale jedině hodné zralého srdce.
S. K.
NEUMANN
(1875, Praha–1947, Praha)
adresa: Chelčického 41 (Olšanská vila)
Básník Stanislav Kostka Neumann se stal kultovním představitelem anarchistické generace, jako básník a později reprezentant předválečné avantgardy i proletářské poezie položil základy ideologicky tendenčnímu básnictví.
Můžete si půjčit v Městské knihovně:
Nemesis, bonorum custos (1895)
Satanova sláva mezi námi (1897)
Kniha lesů, vod a strání (1914)
Nové zpěvy (1918)
Rudé zpěvy (1923)
Žižkovská Neumannova vila nedaleko Olšanských hřbitovů bývala na počátku 20. století centrem českých anarchistů a bohémů. Za S. K. Neumannem, básníkem, prozaikem, politickým agitátorem, překladatelem a novinářem sem docházeli básníci František Gellner, Fráňa Šrámek či Karel Toman. V polemikách a diskuzích, často zakončených večerními výpravami do pražských hospod, se zde formovala nová umělecká generace, jež vstoupila do kulturního povědomí jako anarchističtí buřiči či pražská bohéma. Sám Neumann prošel zajímavým uměleckých i osobnostním vývojem: od dekadentních a satanismem ovlivněných literárních začátků na stránkách Moderní revue se jeho tvorba posunula přes anarchisticky laděné texty k pozdějšímu avantgardnímu civilismu, aby se následně přetavila v angažovanou proletářskou poezii. Konečně politická angažovanost nebyla Neumannovi rozhodně cizí, již v roce 1894 byl odsouzen v procesu s Omladinou a ve svých politických apelech pokračoval i v letech následujících. Z Neumannova rozsáhlého díla můžeme připomenout například dekadentně laděnou sbírku Satanova sláva mezi námi, sbírku přírodní lyriky inspirovanou vitalismem Kniha lesů, vod a strání, civilismem ovlivněné básně sbírky Nové zpěvy či agitační, proletářsky orientovanou sbírku revolučních básní Rudé zpěvy.
Projekt se koná pod patronací Alexandra Bellu, zástupce starostky Městské části Praha 3.
Záštitu projektu udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu.
Literáti z naší čtvrti jsou součástí projektu Praha město literatury.
Fotografie užité na webových stránkách:
PHOTO © Z Literárního archivu Památníku národního písemnictví; archiv autorů
PARTNEŘI